Technical Program Committee 

TRACK 8 - Analog
                                                                                                                        
Pieter Harpe (TU Eindhoven, NL)                                                                                                              Track Chair

Marco Berkhout (NXP Semiconductors, NL)

Stefano D'Amico (University of Salento, IT)

Marcello De Matteis (University of Milano Bicocca, IT)

Gunhan Dündar (Boğaziçi University, TR)

Kimmo Koli (HUAWEI,FI)

Kofi Makinwa (TU Delf, NL)

Willy Sansen (KU Leuven, BE)

Viola Schaffer (Texas Instruments, DE)

Hugo Veenstra (Philips, NL)

Traian Visan (Infineon, RO)

Andrei Vladimirescu (Berkeley University, US)

TRACK 9 - Data Converters
 
Andrea Baschirotto (University of Milano Bicocca, IT)                                                                                  Track Chair

 

Lucien Breems (NXP Semiconductors, NL)

Klaas Bult (Analog Design Consult B.V., NL)

Claudius Dan (University Politehnica of Bucharest, RO)

Dieter Draxelmayr (Infineon, AT)                                                                                                       

Michael Flynn (University Michigan, US)

Friedel Gerfers (TU Berlin, DE)

Georges Gielen (KU Leuven, BE)

Qiang Li (University of Electronic Science and Technology, CN)

Piero Malcovati (University of Pavia, IT)

Angelo Nagari (STMicroelectronics, FR)

Maurits Ortmanns (University of Ulm, DE)

Georgi Radulov (TU Eindhoven, NL)

Ana Rusu (KTH Royal Institute of Technology, SE)

Jens Sauerbrey (INTEL, DE)

TRACK 10 - RF and mm-wave
 
Domine Leenaerts (NXP Semiconductors, NL)                                                                                            Track Chair

                                                                                              

Amin Arbabian (Stanford University, US)

Andreia Cathelin (STMicroelectronics, FR)

Bram Nauta (University of Twente, NL)

Andrea Neviani (University of Padova, IT)

Patrick Reynanaert (KU Leuven, BE)

Francois Rivet (University of Bordeaux, FR)

David Ruffieux (CSEM, CH)

Kaushik Sengupta (Princeton University, US)

Lars Sundström (ERICSSON, SE)

Marc Tiebout (Infineon, AT)

Piet Wambacq (imec, BE) 

Domenico Zito (Aarhus university, DK)

TRACK 11 - Frequency Generation
 
Pietro Andreani (Lund University, SE)                                                                                                       Track Chair

 

Andrea Bevilacqua (University of Padova, IT)                                                                                            

Jaehyouk Choi (Ulsan National University of Science and Technology, KR)

Martin Flatscher (Infineon, AT)

Mike Keaveney (Analog Devices, IE)

Dietmar Kissinger (IHP, DE)

Antonio Liscidini (University of Toronto, CA)

Kenichi Okada (Tokyo Institute of Technology, JP)

Carlo Samori (Politecnico di Milano, IT)

Alexandre Siligaris (CEA-LETI, FR)

Bogdan Staszewski (University College Dublin, IE)

Francesco Svelto (University of Pavia, IT)

TRACK 12 - Wireless and wireline systems
 
Qiuting  Huang (ETH Zürich, CH)                                                                                                             Track Chair

                                                                                                                  

Jean Baptiste Begueret (University of Bordeaux, FR)

Jan Craninckx (imec, BE)

Giuseppe Gramegna (HUAWEI, FR)

Sven Mattisson (ERICSSON, SE)

Andrea Mazzanti (University of Pavia, IT)

Dominique Morche (CEA-LETI, FR)

Takashi Oshima (Hitachi, JP)

Yorgos Palaskas (INTEL, US)

Silvian Spiridon (Broadcom, GR)

Filip Tavernier (KU Leuven, BE)

Thomas Toifl (IBM Research Zürich, CH)

Dixian Zhao (SouthEast Universiy, CN)

TRACK 13 - Sensors, imagers and biomedical
 
Robert Henderson (The University of Edinburgh, GB)                                                                                   Track Chair
 
Werner Brockherde (Fraunhofer IMS, DE)
Eugenio Cantatore (TU Eindhoven, NL)
Andreas Demosthenous (London's Global University, GB)  
Antoine Dupret (CEA-LETI, FR)
Christian Enz (EPFL, CH)
Pawel Grybos (AGH University, PO)   
Michael Mark (Infineon, AT)

Matteo Perenzoni (FBK, IT)

Michiel Pertijs (TU Delft, NL)

Angel Rodríguez-Vázquez (IMSE, University of Sevilla-CSIC, ES) 

Albrecht Rothermel (University of Ulm, DE)

Chris (Jacques) Rudell (University of Washington, US)

Hanspeter Schmid (FH Nordwestschweiz, CH)

TRACK 14 - Digital, security and memory
 
Stefan Rusu (TSMC, US)                                                                                                                          Track Chair

 

Atila Alvandpour (Linköping University, SE)

Mark Anders (INTEL, US)

Martin Brox (Micron, DE) 

Andreas Burg (EPFL, CH)

Sylvain Clerc (STMicroelectronics, FR)

Shidhartha Das (ARM, GB)

Wim Dehaene (KU Leuven, BE)

Tobias Gemmeke (RWTH Aachen University, DE)       

Makoto Ikeda (University of Tokyo, JP)                                                                                                

Viktor Öwall (Lund University, SE)

Praveen Raghavan (imec, BE)

Christoph Studer (Cornell University, US)

Hannu Tenhunen (KTH Royal Institute of Technology, SE)

TRACK 15 - Power management
 
Michiel Steyaert (KU Leuven, BE)                                                                                                              Track Chair

 

Ke-Horng Chen (NCTU Taiwan , TW)

Vadim Ivanov (Texas Instruments, US)

Johan Janssens (ON Semiconductor, BE)

Mihail Jefremow (Dialog Semiconductor, DE)

Ravi Karadi (NXP Semiconductors, NL)

Yiannos Manoli (University of Freiburg, DE)

Christoph Sandner (Infineon, AT)                                                                                                      

Joseph Shor (Bar-Ilan University, IL)

Drago Strle (University of Ljubljana, SI)

Toru Tanzawa (Shizuoka University, JP)

Bernhard Wicht (University of Hannover, DE)